A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) szerdán az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint idén nyolc magyar egyetem szerepelt a Sanghaj-lista 500 legjobb intézménye között, olyan világhírű egyetemekkel versengve, mint a Harvard és az Oxford. A világ 96 országának 1900 egyetemét értékelő listán a magyar egyetemek öt tudományterületen értek el figyelemre méltó eredményeket.
Semmelweis a gyógyszerészeti tudományok élmezőnyében
A kiemelkedő helyezések között szerepel a Semmelweis Egyetem, amely a gyógyszerészeti tudományok területén a top 100-ban, egészen pontosan a 82. helyen szerepel világszinten. Emellett a klinikai orvostudományokban is a top 200 közé került. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és az Állatorvostudományi Egyetem (ATE) is sikeresen szerepelt a nemzetközi mezőnyben.
A GRAS-rangsor objektív mutatókon alapul
A GRAS-lista (Global Ranking of Academic Subjects) évente elemzi az egyetemeket öt fő tudományterületen: természettudományok, műszaki tudományok, élettudományok, orvostudományok és társadalomtudományok. Az értékelés alapjául szolgáló mutatók közé tartozik a nemzetközi díjakat elnyerő kutatók és alumnik száma, a publikációk és azok hivatkozási impaktja, valamint a nemzetközi együttműködésekben való részvétel.
Rangsorban a hazai felsőoktatási intézmények
A KIM közleménye szerint Magyarország 64 felsőoktatási intézménye közül idén nyolc került fel a listára. Ezen egyetemek közül a Semmelweis Egyetem és az ELTE hét, a BME, a Debreceni Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem öt, a MATE, az Állatorvostudományi Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem pedig egy szakterületen kaptak helyet a top 500-ban.
Előkelő helyezések szakterületenként
A magyar egyetemek kiemelkedő eredményei közé tartozik még, hogy a BME az építőmérnöki tudományokban a 101-150. helyet érte el, az ELTE a matematika terén a 151-200. helyen végzett, míg az Állatorvostudományi Egyetem szintén a 151-200. hely között szerepel az állatorvostudományok területén.
Az ilyen előkelő helyezések igazolják, hogy a magyar felsőoktatás képes nemzetközi szinten is megállni a helyét, és tovább erősíti Magyarország szerepét a globális tudományos közösségben.
Kapcsolódó cikk: Z generációs pályakezdők motiválása: Hogyan válj a fiatal tehetségek vonzó munkahelyévé?