Magyarország turizmusa új csúcsokat döntött: szeptemberben közel 1,5 millió vendég látogatott hazánkba, és a szálláshelyek bevétele jelentős növekedést mutatott. Budapest és a vidéki régiók is kedvelt célpontokká váltak.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) friss adatai alapján szeptemberben közel 1,5 millió látogató választotta Magyarországot úti célként, ami 2%-os növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. A szálláshelyeken több mint 3,6 millió vendégéjszakát töltöttek el, ezzel 1,1%-kal emelkedett a vendégforgalom.
Az NGM megállapította, hogy bár a hétvégi időjárási tényezők és az árvízhelyzet átmenetileg kedvezőtlenül hatott a belföldi turizmusra, Magyarország mégis megőrizte vonzerejét az utazók körében. Szeptemberben közel 767 ezer külföldi vendég érkezett, ami 10%-kal több, mint egy évvel korábban. A külföldi vendégéjszakák száma 2 millióra nőtt, ez 6%-os bővülést jelent.
Budapest továbbra is vonzza a nemzetközi vendégeket
A főváros továbbra is kiemelt célpont: a vendégéjszakák közel 40%-át itt regisztrálták, ami 1,4 millió éjszakát jelent. Budapest külföldi vendégei 87%-ban nemzetközi látogatók voltak, akik 1,2 millió éjszakát töltöttek a városban – ez 15%-os növekedést jelent az előző évhez képest.
Top 10-es lista Budapest leglátogatottabb turisztikai célpontjairól az elmúlt években:
- Budai Várnegyed – A történelmi városrész, amely a Budai Várpalotával, a Halászbástyával és a Mátyás-templommal Budapest ikonikus látképét nyújtja, a világörökség része és lenyűgöző panorámát kínál.
- Parlament – A Duna partján álló magyar Országház Európa egyik legszebb parlamenti épülete, amely impozáns neogótikus stílusával és különleges idegenvezetéseivel vonzza a látogatókat.
- Szent István-bazilika – Az ország egyik legfontosabb szakrális épülete, amely nemcsak a hívők, hanem az építészet és a panorámás kilátás iránt érdeklődők kedvelt célpontja is.
- Hősök tere és Városliget – A magyar történelem jelentős alakjainak szobraival és a szomszédos Városligettel, amely a Széchenyi Gyógyfürdőnek és a Vajdahunyad várának is otthont ad, a város egyik legfontosabb kulturális központja.
- Széchenyi Gyógyfürdő – Európa egyik legnagyobb termálfürdője, amely híres kültéri és beltéri medencéivel, gyógyvizes medencéivel és impozáns neobarokk épületével évről évre rengeteg turistát vonz.
- Gellért-hegy és Szabadság-szobor – A hegy tetején található kilátópont és a Szabadság-szobor nemcsak a város szimbóluma, hanem csodás panorámát is kínál a Duna-parti látképre.
- Margitsziget – Budapest legnagyobb szigete, amely zöldterületekkel, szökőkutakkal, kertekkel és a népszerű zenélő szökőkúttal ideális hely a pihenésre és sétára.
- Andrássy út és az Operaház – A város elegáns sugárútja, amelyet neoklasszikus épületek és kávézók szegélyeznek, végén a Magyar Állami Operaház található, amely világszínvonalú előadásokat kínál.
- Zsidó negyed és a Dohány utcai zsinagóga – Európa legnagyobb zsinagógája és a zsidó negyed egyedülálló hangulata, kávézói és romkocsmái különleges élményt nyújtanak a látogatóknak.
- Gozsdu Udvar – A pezsgő éjszakai élet és a változatos éttermek központja, amely Budapest egyik legnépszerűbb találkozóhelye a helyiek és a turisták számára egyaránt.
Ezek a helyek nemcsak Budapest kulturális és történelmi örökségét mutatják be, hanem a város egyedi hangulatát is, ami egyedülálló élményt nyújt minden látogató számára.
Jelentős gazdasági hozzájárulás a turizmusból
Az országos szálláshelyek bevétele szeptemberben összesen 97 milliárd forintot ért el, ami 20%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A vidéki szálláshelyek több mint 48 milliárd forint bevételt könyveltek el, míg a vendéglátóhelyek összesen 161,3 milliárd forint forgalmat bonyolítottak le, amely 3,3%-kal magasabb az egy évvel ezelőttinél.
Az NGM szerint 2024-ben a turizmus teljesítménye tovább emelkedik, várhatóan felülmúlva a tavalyi rekordévet. Az év első kilenc hónapjában már 14 millió vendég érkezett Magyarországra, 10%-kal több, mint 2023-ban, és a vendégéjszakák száma is 5%-os növekedést mutatott, elérve a 35 milliót.
A turizmus nemcsak a látogatók számában, hanem a gazdasági hatások terén is jelentős eredményeket mutat. A kormány által indított 15 milliárd forintos ágazati programok a vendéglátóhelyek fejlesztését és a szolgáltatások minőségének emelését célozzák. A turizmus stratégiai szerepe Magyarország gazdaságában továbbra is kiemelkedő, hiszen mintegy 400 ezer ember megélhetését biztosítja az ágazat.