Ha olyan ételt kellene mondanod, ami reggelire, ebédre és vacsorára is tökéletes, a quiche (ejtsd: kis) is köztük lenne, ebben biztosak vagyunk. Ez a francia klasszikus rengeteg változatban elkészíthető, a sós piték koronázatlan királynője. Ropogós tészta, krémes töltelék, változatos feltétek jellemzik, éppen ezért soha nem lehet megunni.
Miért több a quiche egy sós piténél?
A quiche eredetileg a francia-német határvidék, Lotharingia régiójából származik, nevét is a német „kuchen” (torta) szóból kapta. Az első változat, a Quiche Lorraine húsos szalonnával, tejszínes-tojásos krémmel készült. Azóta azonban szinte minden verziója hódít, a klasszikustól a vegetáriánuson át a különleges, tenger gyümölcseivel megpakolt változatokig.
A quiche egyik legnagyobb előnye, hogy egész évben készíthető, szezonális zöldségekkel, húsokkal, halakkal gazdagítható, vagy akár húsmentes verzióban is mennyei. A jól átsült, omlós tészta és a selymes, tojásos-tejszínes krém együtt adja meg a karakteres, gazdag ízvilágot, amelyet saját ízlésünk szerint fűszerezhetünk.

Mi a tökéletes quiche titka?
Ahhoz, hogy a quiche ne csak finom, de látványos is legyen, érdemes néhány alapelvet betartani:
- A tészta legyen omlós, de elég vastag, hogy ne ázzon el a tölteléktől. A paté brisée, vagyis a klasszikus omlós-vajas tészta tökéletes alap, amelyben még véletlenül sem használunk margarint.
- Sütés előtt a tésztát villával megszurkáljuk és sütőpapírt teszünk bele, öntünk rá rizst, vagy babot (mint nehezék), hogy megakadályozzuk a felpúposodást.
- Először vaksütéssel sütjük, amikor előmelegített sütőbe 200 C°-on, 15 percig sütjük. Levesszük róla a nehezéket (rizs vagy bab), majd visszatesszük ismét a sütőbe pár percre, hogy színt kapjon.
- A sodó (tojásos-tejszínes krém) legyen habosra keverve, így könnyedebb állagú lesz.
- A töltelék mindig meleg legyen, hogy a sodó is tökéletesen remegősre süljön meg, ne legyen túl szilárd.
- A sütő hőfoka se legyen túl magas, a quiche-t 160-180 fokon érdemes elkészíteni.
- Bátran variálhatod a zöldségeket, húsokat, sajtokat, fűszereket, hiszen a quiche pont attól jó, hogy szinte bármivel működik.
Kíváncsi vagy az utánozhatatlan quiche tészta alapreceptjére? Mutatjuk!
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 10 dkg hideg vaj (nem margarin)
- 1 db tojássárgája
- 1 nagy csipet só
- 0,5 dl hideg víz
A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a sót, a tojássárgát és a vizet, majd gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Minimum 1 órát pihentetjük a hűtőben. A tészta pereme legyen minimum 2-3 centi magas, hiszen jó sok tölteléket tervezel beletenni.

Milyen a quiche lelke? Az ideális krémalap receptje
Hozzávalók:
- 2 db tojás
- 1 db tojásfehérje
- 2,5 dl tejszín vagy tejföl
- só, bors ízlés szerint
Keverd össze a tojásokat, a tejszínt, fűszerezd. Ez az alap bármilyen tölteléket képes gazdagon körbeölelni.
Tippek és trükkök a még tökéletesebb quiche-hez
- Használj többféle sajtot, hogy karakteresebb legyen az ízvilág.
- A fűszerekkel is kísérletezz bátran: a kakukkfű, bazsalikom, rozmaring remekül illik a zöldségekhez és húsokhoz egyaránt.
- Édes verzióban körtét, almát, bogyós gyümölcsöket is használj nyugodtan.
- A maradék húsok, zöldségek tökéletesen felhasználhatók a quiche-ben, így semmi nem vész kárba, főként ünnepekkor.

Melyek a klasszikus quiche receptek?
1. Quiche Lorraine, az örök francia kedvenc
Hozzávalók:
- 25 dkg húsos szalonna
- 1 közepes vöröshagyma
- 2 dl tejföl
- 1 dl langyos tej
- reszelt kemény sajt
- só, fehérbors, szerecsendió
Elkészítés:
A szalonnát és a hagymát lepirítjuk. A tejfölt, tejet, fűszereket összekeverjük a krémalappal, beleforgatjuk a szalonnát. A vakon elősütött tésztába öntjük, megszórjuk sajttal, 180 fokon, légkeverésen 40 perc alatt aranybarnára sütjük.

2. Cukkinis-paprikás quiche, zöldségkedvelők kedvence
Hozzávalók:
- 1 nagy cukkini
- 1 kaliforniai paprika
- 1 póréhagyma
- 15 dkg húsos szalonna
- 1,5 dl főzőtejszín
- 3 db tojás
- friss bazsalikom, rozmaring (friss fűszer hiányában szárítottal is készítheted)
- reszelt sajt (használd akár többfélét is)
Elkészítés:
A bacont megpirítjuk, a hagymát pároljuk. A zöldségeket hozzáadjuk, enyhén összepároljuk. A tojásokat felverjük a tejszínnel, fűszerezzük, majd ráöntjük a zöldséges alapra. A pitetésztára rétegezzük mindezeket, sajttal megszórjuk, és 190 fokra előmelegített sütőben, légkeverésen 45 perc alatt készre sütjük.

3. Túrós-paradicsomos quiche, a könnyed, húsmentes finomság
Hozzávalók:
- 50 dkg túró
- 10 dkg zabpehely
- 4 db tojás
- 1 dl főzőtejszín
- 50 dkg koktélparadicsom
- bazsalikom, só, bors
Elkészítés:
A túrót villával áttörjük, hozzáadjuk a tojást, zabpelyhet, fűszereket, tejszínt. A piteformába tett tésztára simítjuk a finom tejszínes tölteléket, paradicsommal díszítjük. Előmelegített sütőben 190 fokon kb. 50 percig sütjük, amíg szép aranybarna lesz.

4. Spárgás-szerecsendiós quiche
Hamarosan itt a spárga szezon, amikor érdemes a grillezett spárgán vagy a spárgakrámleves túl spárgás quiche-t is tálalnod az asztalra.
Hozzávalók:
A pitetésztához:
- 25 dkg liszt
- 15 dkg vaj
- 1 db tojás
- 1 kk só
- 1-2 kanál hideg víz
A töltelékhez:
- 20 dkg húsos szalonna
- 3 db tojás
- 250 ml tejszín
- 10 dkg reszelt sajt
- 30 dkg spárga
- ízlés szerint fűszerek: só, bors, szerecsendió
Elkészítés:
A tészta alapanyagait összegyúrjuk, majd egy fél órára, folpackba tekerve hűtőszekrénybe rakjuk.
Ezután a tésztát kinyújtjuk 3 mm vastagra, és a piteformába helyezzük, méretre szabjuk. Először vakon sütjük, majd a nehezék eltávolítása után még egy kicsit rásütünk.
Közben a spárgát roppanósra főzzük. A töltelékbe szánt szalonnát apró kockákra vágjuk, lepirítjuk, félretesszük a felét, amit majd a tetejére szórunk. A többihez hozzáadunk 3 darab, apróra vágott spárgát.
A tojást felverjük, hozzákeverjük a tejszínt, a fűszereket, a sajtot és a szalonnás alapot. Ráöntjük mindezt a tésztára, és az egész spárgákkal kirakva díszítjük. Visszarakjuk a sütőbe kb. 30 percre, ameddig a töltelék megszilárdul, és szép, aranybarna színt kap.
Tipp: ha szereted a fokhagymát, próbáld ki nyugodtan, hogy ebbe a verzióba is teszel 2-3 gerezdet zúzott formában. Garantáltan ízleni fog!

5. Juhtúrós-burgonyás quiche, ha kedveled a karakteres ízeket
Nemcsak a tavasz áll a küszöbünkön, hanem hamarosan itt van a Húsvét is, amikor egyre több különleges, répás étellel akarunk családunknak kedveskedni. A burgonyás-répás quiche lehet az egyik ilyen finomság, amelynél az alapot zsemlemorzsával meghintett formába nyomkodjuk, elősütjük, majd juhtúrós-tejszínes töltelékkel töltjük meg. Mutatjuk a részletes receptet!
Hozzávalók a burgonyás alaphoz:
- 50 dkg burgonya
- 2 db sárgarépa
- 1 db tojás
- 1 kisebb fej hagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 4 evőkanál liszt
- zsemlemorzsa
- ízlés szerint só, bors
A töltelékhez:
- 3 tojás
- 125 g juhtúró
- 15 dkg reszelt sajt
- 1,5 dl főzőtejszín
- friss, aprított petrezselyem (friss fűszernövény híján használhatsz szárítottat is)
Elkészítés:
A reszelt burgonyát és répát kinyomkodjuk, a többi hozzávalóval összedolgozzuk, piteformába nyomkodjuk és elősütjük (vaksütés a fent említett módon). Ezután jöhet rá a juhtúrós töltelék, majd visszatoljuk a sütőbe még 25 percre. Tartalmas, izgalmas quiche, ami igazi kedvenc lesz.

6. Maradékmentő húsvéti quiche – Tökéletes tavaszi vacsora
Hozzávalók:
- 150 g főtt sonka
- 1 lilahagyma
- 3 színű kaliforniai paprika
- 4 zöldspárga
- 100 g mozzarella
- 1 csokor petrezselyem
- 3 koktélparadicsom
- 2 db főtt tojás
- 2,5 dl tejszín
- 2 db tojás
- 200 g reszelt sajt
Elkészítés:
Az ünnepekről megmaradt sonkát, zöldségeket felkockázzuk, serpenyőben átpirítjuk. A vakon sütött tésztára halmozzuk, majd a tojásos-tejszínes keverékkel leöntjük. Főtt tojással és sajttal borítjuk, 180 fokon 35-40 perc alatt készre sütjük.

Édes ötletek valódi quiche rajongóknak
Ki mondta, hogy a quiche-t csak sósan készítheted el? Ahogyan cikkünk elején is írtuk, ma már valóban végtelen számú variációban fellelhetőek a különféle quiche receptek. Így nem véletlen, hogy mennyei édes quiche ötleteket is megosztunk most veled.
- Gyömbéres eperquiche, a nyáridéző finomság
A sós tészta pici cukorral remekül működik édes töltelékkel is. A vaníliás-gyömbéres tejszínes krémre félbevágott eprek kerülnek, majd 40 perc sütés után már fogyaszthatod is.
- Nutellás quiche, az édesszájúak nagy kedvence
A tejben felolvasztjuk a Nutellát. A krémet a tojássárgák, cukor, tejszín és mascarpone összedolgozásával készítjük el. Rétegezzük a pitetésztára a mogyorós keveréket, majd a krémet, 40 percig sütjük, végül tálalás előtt kakaóval hintjük meg.
- Sütőtökös-narancsos quiche, őszi ízbomba, ami tavasszal is megállja a helyét
A sütőtököt puhára sütjük, pürésítjük, majd összekeverjük a többi hozzávalóval (tojás, fahéj, habtejszín, gyömbér, szerencsendió, cukor, szegfűszeg, pici só). A fűszeres tökkrémet a vakra sütött tésztára öntjük, 180 fokon 50 percig sütjük. Narancshéjjal megszórva kínáljuk.
- Pisztáciás quiche, diófélék rajongóinak
A mascarponét a pisztáciakrémmel kikeverjük, hozzáadjuk a habosra vert tojást, majd a vakra sütött pitetésztára rétegezzük. Megszórjuk a durvára vágott pisztáciával, 180 fokon 40 percig sütjük.

Miért szeretjük ennyire a quiche-t?
Mert gyors, laktató, jól variálható és remek maradékmentő étel. Akár zöldségekkel, akár hússal, sajttal, tenger gyümölcseivel készíted, a quiche mindig hálás fogás. Hidegen és melegen is tökéletes, hétköznap estére vagy vendégvárónak is megállja a helyét. És ahogy látod, édes verziói is istenien hangoznak. Próbáld ki bátran a saját quiche recepteket, kísérletezz a töltelékkel, fűszerekkel, és élvezd a francia konyha egyik legszínesebb klasszikusát.
Kapcsolódó cikk: Tapas: A spanyol gasztronómia kincse és az otthoni elkészítés titkai