Az ingatlanpiac az idei visszaesés után 2025-re új lendületet vehet. Bár a 2024-es év a kilábalás jegyében telt, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke, Takács Ernő szerdán az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a növekedés jelei már most látszanak. Az ipari fejlesztések és a lakáspiac is jelentős változások előtt áll.
Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) vezetője, Takács Ernő, a XII. Ingatlanfejlesztés Napja alkalmából november 20-án kiadott közleményében hangsúlyozta: a magyarországi ingatlanpiac 2024-ben elérte mélypontját, de megkezdődött a visszarendeződés. A szakember 2025-re jelentős élénkülést prognosztizál, különösen a lakáspiac és a stratégiai ipari fejlesztések terén.
Kedvező nemzetközi környezet és beruházási kilátások
Takács szerint Magyarország elhelyezkedése és infrastruktúrája ideális körülményeket teremt az ipari beruházások számára. A világpiaci bizonytalanságok – például az ukrajnai háború és az infláció – ugyan megakasztották a fejlődést, de a kilátások közép- és hosszú távon kedvezőek. A külpiacok, különösen az autóipar, ismét növekedési pályára álltak.
„A negyedik negyedév Közép-Európában az ukrajnai háború kitörése óta a legjobb lehet, és erre a vonatra mi is fel tudunk ülni jövőre” – emelte ki Takács.
Beruházások növekvő számai
A beruházási ráta továbbra is magas Magyarországon. A világ egyik vezető ingatlantanácsadó cége, a CBRE, 2024-re 400 millió eurós befektetési forgalmat vár Magyarországon. A következő években a befektetési összeg akár megduplázódhat, 2026-ra pedig a szakértők jelentős fellendülést prognosztizálnak. A folyamatban lévő nagyipari projektek – például a BMW debreceni és a Mercedes kecskeméti gyárának építkezései – komoly lendületet adnak az ipariingatlan-piacnak.
Az új külföldi működőtőke-beruházások (FDI) 2024-ben meghaladhatják az előző év 13 milliárd eurós rekordját. A nagyipari projektek, mint a BYD szegedi autógyára, szintén hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez.
A lakáspiac is új lendületet kap
A lakáspiacon az infláció csökkenése, a reálbérnövekedés és a kormányzat által bevezetett ösztönző intézkedések eredményeként az idei második fél évben már élénkülés mutatkozott. Takács Ernő elmondta, hogy 2023-ban a budapesti új lakások piacán 3000 tranzakció zajlott, ezt a számot 2024 első félévében már elérték, és a harmadik negyedévben is megmaradt a lendület.
Ipari ingatlanok: Kelet- és dél-magyarországi fejlesztések fókuszban
Az ipariingatlan-fejlesztések továbbra is a szektor húzóágazatának számítanak, az idén várhatóan a tavalyinál 30 százalékkal több fejlesztés zárul le. Magyarország teljes modern ipariállománya 2024 szeptemberére meghaladta az 5,2 millió négyzetmétert. A legnagyobb aktivitás jelenleg Kelet- és Dél-Magyarországon figyelhető meg, ahol számos új projekt van előkészítés alatt.
Hozzátette, hogy az építés alatt álló 500 000 négyzetméter irodaterület 3 százalékkal magasabb, mint egy éve, jövőre pedig további 177 500 négyzetméter új irodaterület jöhet létre, amelynek 62 százalékát már előre bérbe adták.
Hotelszegmens: Turizmus adta lehetőségek
A turizmus robusztus növekedése jelentős fellendülést hozott a hotelszektornak is. Takács szerint ez a szegmens a jövő egyik legizgalmasabb területe lehet, hiszen a növekvő utazási kedv és az erősödő kereslet új fejlesztéseket generálhat.
Az egyesület vezetője közleményében megerősítette, 2024 a felkészülés és a visszaépülés éve volt az ingatlanbefektetési piacon, az év első felében érkezett 160 millió eurós ingatlanbefektetés ugyan elmaradt a tavalyitól, de figyelembe véve az előkészítés alatt álló 400-500 millió eurónyi további tranzakciót, az idei eredmények 10-15 százalékkal is túlszárnyalhatják a tavalyit.
Kapcsolódó cikk: Több milliós támogatás cégeknek zöldautó beszerzésre