Az okos otthon ma már nem csak a technológiai rajongók játékszere, és nem csupán a jövő luxusa – egyre inkább a mindennapjaink részévé válik. Az okos eszközök elsőre kényelmi extráknak tűnhetnek, de komoly szerepet játszanak az energiafogyasztás csökkentésében, így nemcsak a pénztárcánkat, hanem a környezetet is kímélik.
Az okos eszközök egyik legnagyobb előnye a távoli vezérlés lehetősége, amely igazi könnyebbséget jelent a hétköznapok rohanásában. Akár útközben is szabályozhatjuk otthonunk energiafelhasználását, így elkerülhetjük a felesleges fogyasztást. A modern okoseszközök már könnyedén kommunikálnak egymással, így egyszerre növelik a kényelmet és az energiahatékonyságot.
Bár az okos eszközök ára sokak számára még mindig visszatartó tényező lehet, ahogy a technológia fejlődik, és az energiatudatosság egyre fontosabbá válik, az okosotthon-megoldások is egyre inkább a hétköznapi háztartások részévé válnak.
Nézzük, mely eszközök segíthetnek leginkább abban, hogy otthonunk okosabb és zöldebb legyen!
Okos termosztát – Optimális hőmérséklet, optimális időben
A fűtés az egyik legnagyobb energiafaló egy háztartásban, különösen a hidegebb hónapokban. Egy hagyományos termosztáttal nehéz eltalálni a megfelelő hőfokot, sokszor fűtjük feleslegesen az üres lakást, vagy épp túl magasra állítjuk a hőmérsékletet.
Az okos termosztátoknak köszönhetően sokkal tudatosabban kezelhetjük az otthonunk hőmérsékletet. Ébredés előtt például a rendszer előre felfűti a lakást, majd napközben, amikor senki nincs otthon, visszaveszi a hőmérsékletet. Emellett telefonról is vezérelhetjük, így, ha később érünk haza, nem megy feleslegesen a fűtés. A pontos szabályozással akár 10-20% energia is megtakarítható, a komfortos hőmérsékletet biztosítása mellett.

Okos LED világítás – Fény ott és akkor, ahol kell
A világítás az egyik legegyszerűbb lépés, amivel környezettudatossá válhatunk otthonunkban. A LED izzók már most is rengeteg energiát takarítanak meg, 80-90%-kal kevesebb áramot fogyasztanak, és akár 15-20 évig is működhetnek. Az okos LED izzók applikációval szabályozhatók: állítható a fényerő, a színhőmérséklet, és akár időzíthetők is, így tényleg csak ott és akkor világítanak, ahol és amikor szükség van rá.
A színhőmérséklet szabályozása akár hozzájárulhat a biológiai ritmus támogatásához is. Okosan beállítva az esti melegebb fények segíthetik a pihenést, nappal pedig a hűvösebb árnyalatok fokozzák az éberséget – mindezt energiahatékonyan.

Okos konnektorok – Véget vetnek a láthatatlan „áramzabálásnak”
Sok eszköz fogyaszt áramot akkor is, amikor nem használjuk, a stand-by üzemmód pedig szinte észrevétlenül pazarolja az energiát. Az okos konnektorokkal távolról is áramtalaníthatjuk a nem használt eszközöket, időzíthetjük a működést, sőt valós időben láthatjuk a fogyasztást. Az időzítésen és távvezérlésen túl fogyasztási statisztikák alapján optimalizálási javaslatok is elérhetők már néhány modellben.
Okos árnyékolók – Energiacsökkentés a természetes fény szabályozásával
Az intelligens árnyékolók nem csak kényelmi extrák: aktívan hozzájárulnak az épület energiamérlegéhez. Beépített fény- és hőmérséklet-érzékelőiknek köszönhetően az okos redőnyök automatikusan igazodnak a külső körülményekhez. Nyáron megakadályozzák a túlmelegedést, csökkentve a klímahasználatot, télen pedig teret adnak a napsugaraknak, hogy azok természetesen melegítsék a belső teret, csökkentve a fűtési rendszer terhelését. Applikáción keresztül távolról vagy akár hangvezérléssel is működtethetők.

Okos vízhasználat – Cseppenkénti spórolás
Az okos csaptelepek kényelmesebbé, takarékosabbá és higiénikusabbá is teszik a mindennapi vízhasználatot. Érintésmentes működésüknek köszönhetően elkerülhető a baktériumok és kórokozók terjedése, illetve a beépített szenzorok megelőzik a víz felesleges elfolyását vagy a túlcsordulást, sőt, egyes modellek applikáción keresztül követik a vízfogyasztást is, így átláthatóvá válik a használat. Előre beállítható vízhőmérsékletük és vízmennyiségük nemcsak biztonságosabbá, de praktikusabbá is teszi őket – főzéshez például pontosan annyi vizet adagolhatunk, amennyire szükség van.
Lépésről lépésre a fenntartható otthon felé
A jövő otthona nem csak okos, hanem tudatos is. Az okos eszközök amellett, hogy a kényelmet növelik, segítenek abban is, hogy tudatosabban éljünk és spóroljunk energiával. A fenntartható otthon lépésenként is megvalósítható: nem szükséges egyszerre mindent lecserélni – már néhány okoseszköz telepítésével is eredményt érhetünk el az energiaszámlák és az ökológiai lábnyomunk csökkentésében.
Kapcsolódó cikk: Melyek a legjobb háztartási páramentesítők és hogyan segíthetnek?