2024. november 27-től várják az érdeklődőket Munkácsy Mihály életművét bemutató jubileumi kiállításra a Szépművészeti Múzeumba, ahol több mint száz műalkotást, eddig nem látott festményeket és a festőóriás legendáját idéző relikviákat tárnak a szervezők a látogatók elé. A különleges gyűjtemény 2025. március 30-ig lesz látogatható.
A világsiker nyomában
A Munkácsy Mihály születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett kiállítás a festőóriás páratlan karrierjét mutatja be. A tárlat több mint száz művet vonultat fel, köztük eddig Magyarországon még soha nem látott alkotásokat is.
Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója szerint a kiállítás az eddigi legátfogóbb Munkácsy-tárlat, amely új nemzetközi párhuzamokat is bemutat.
„Munkácsy Mihály kétségtelenül a 19. századi magyar művészet legismertebb alkotója. Fordulatos életútját számos regényben is megörökítették, és az őt körülölelő legenda szerves részét képezi a magyar kultúrának” – hangsúlyozta Krasznai Réka kurátor.
Hat tematikus egységben tárul fel Munkácsy világa
A kiállítás hat különálló szekcióban mutatja be Munkácsy Mihály fordulatos életét és munkásságát a magyar realista festészet ikonikus alakjától egészen a párizsi szalonokig:
- Egy legenda születése: A korai művektől, mint az Ásító inas, egészen a korszakváltó Műteremben című alkotásig vezető út.
- Út az európai elitig: A párizsi világkiállításon díjazott Milton és az eddig sosem látott Pávák is itt kapott helyet.
- A világhírű Munkácsy: A Krisztus-trilógia, a Honfoglalás, valamint bécsi mennyezetképek mutatják meg, miért vált világhírűvé.
- Tájképek szabadsága: Az elvárásoktól mentes tájképek, mint a Poros út és a Fasor, a festő szabad szellemét tükrözik.
- Szalonképek és a Munkácsy-márka: Az életmű legnépszerűbb darabjai között olyan művek is szerepelnek, mint a Pamlagon ülő nő.
- A Munkácsy-kultusz: A festőt körülölelő legendát bemutató szekcióban a Vihar a pusztán és annak Csontváry-féle parafrázisa is megtekinthető.
Nemcsak a műveken keresztül, hanem korabeli archív fotók, dokumentumok és relikviák révén ismerhetjük meg azt a művészt, aki már életében kultuszfigurává vált. Az 1880-as években a Krisztus-trilógiát több mint kétmillió látogató látta Európa- és Amerika-szerte, ezzel Munkácsy a világ legismertebb festőinek egyike lett.
Látogass el a kiállításra!
A Munkácsy – Egy világsiker története című tárlat 2025. március 30-ig látogatható a Szépművészeti Múzeumban. Ne hagyd ki ezt a páratlan lehetőséget, hogy felfedezd Magyarország legismertebb festőjének életét és munkásságát!
Forrás: MTI / Képek: Wikipédia
Kapcsolódó cikk: Budapest ikonikus látnivalói, amelyeket egy nap alatt körbejárhatsz