Úgy tűnik, 2025-ben is sokan fontolgatják a váltást: a magyarországi munkavállalók csaknem fele – pontosan 46 százaléka – nyitott egy új álláslehetőségre, derül ki a Profession.hu legfrissebb országos felméréséből, amelyről az MTI számolt be. A kutatás 1000, 18 és 65 év közötti fő bevonásával készült az idei első negyedévben, és a munkakeresési attitűdök aktuális állását térképezte fel.
Mi motivál ma egy munkavállalót? A pénz, a rugalmasság és az idő
A felmérés egyik legfontosabb tanulsága, hogy a fizetés és a juttatások csomagja továbbra is a legmeghatározóbb szempont az álláskeresés során – ez tavaly óta nem változott. Ezt követi a munkahely földrajzi elhelyezkedése, majd a munkarend és munkaidő, illetve a munkakörülmények. A dolgozók tehát nemcsak több pénzre vágynak, de fontos nekik az is, hogy mennyit kell utazniuk, mennyire kiszámítható a beosztásuk, és milyen környezetben dolgozhatnak.
Az aktívan állást keresők aránya jelenleg 12 százalék, azonban a passzívan nyitottak – vagyis azok, akik nem kezdeményeznek, de egy jó ajánlatra nem mondanának nemet – ennél jóval többen vannak: 34 százalékot tesznek ki. A kutatásból az is kiderül, hogy a jelenleg is dolgozó, de aktívan keresők aránya folyamatosan nő: míg 2023-ban még csak 14 százalékuk nézett új lehetőség után, ez tavaly 16, most pedig már 25 százalék.

A döntés lassabb, mint valaha – miért halogatunk?
Érdekesség, hogy az állásváltásra nyitott válaszadók döntési ideje meghosszabbodott: átlagosan 13 hónapra van szükségük, hogy valóban lépjenek – ez két hónappal hosszabb, mint a tavalyi adat. Aki pedig már rászánja magát a váltásra, annak sem megy gyorsan: a kutatás szerint azok, akik az elmúlt évben váltottak, az első lépéstől a munkába állásig átlagosan 5-6 hónapot töltöttek el az álláskeresés aktív szakaszában. Ez is lassulás a tavalyi 3-4 hónaphoz képest.
Ez azt mutatja, hogy egyre tudatosabbak a munkavállalók: alaposan mérlegelnek, több szempontot is figyelembe vesznek, és nem hozzák meg elhamarkodottan a döntéseiket. A piacon így nemcsak a munkáltatók versenyeznek a jó munkaerőért, hanem a munkavállalók is taktikáznak – kivárják a legjobb ajánlatot.

A Profession.hu elemzése arra is rávilágít, hogy a munkavállalók elvárásai és igényei – különösen a rugalmasság, a pénzügyi stabilitás és a munka-magánélet egyensúlya terén – évről évre erősödnek. Ez pedig alapjaiban alakíthatja át a munkaerőpiac működését a következő időszakban.
Forrás: MTI / Profession.hu
Kapcsolódó cikk: Hogyan válaszolj az állásinterjú leggyakoribb kérdéseire?