kedd, február 11, 2025
spot_imgspot_img
spot_img

Neked ajánljuk

spot_img

Ez is érdekelhet

spot_imgspot_img

Nemcsak menő, de hasznos is a sportmentáltréner szerepe a sportban

Egyre több ismert és sikeres sportoló nyilatkozik arról nyilvánosan, hogy a felkészülése során igénybe veszi sportmentáltréner, sportpszichológus segítségét. Miközben a magyar sportolókat még a mai napig is sokan mentálisan gyengének könyvelik el, akik a döntő pillanatban rendre összeomlanak.

De talán a külföldi, és szerencsére egyre több hazai sportoló tapasztalata és sikere is megmutatja, hogy ez nem magyaros sajátosság, és segítséggel igenis bármelyik sportoló válhat mentálisan erőssé. Erről kérdeztük most Koncsik Zoltán sportmentáltrénert.

MV:  – Ki az a sportmentáltréner?

KZ: – A sportmentáltrénernek a sportolók mentális képességeinek a fejlesztésében, a mentális egészségük megőrzésében van jelentős szerepe. Segít megbirkozni a versenyzés során kialakuló nyomással, stresszel. Extra képességekkel ruházza fel a sportolót, hogy különböző szituációkban  is képes legyen elérni az optimális teljesítményszintjét.

MV: – Te hogyan lettél sportmentáltréner?

KZ: – Teljesen véletlenül. Éppen egy régi vágyam megvalósításába fogtam, könyvet írtam. A könyv írása közben pedig szembejött velem egy hirdetés az Instán egy sportmentáltréneri képzésről. Elolvasva, hogy miről is szól, rögtön felkeltette az érdeklődésemet. Az első gondolatom az volt, hogy hasznos tippeket, ötleteket meríthetek a képzésből a készülő könyvemhez. Nem csupán egy izgalmas sztorit szerettem volna írni, hanem olyat, amiben segítséget is nyújthatok bizonyos szituációkra, melyekkel a sportoló gyerekek és szüleik előbb-utóbb találkoznak az edzéseken, versenyeken. A második érv pedig, hogy a megtanultakkal segíthessem a gyermekeim sportoló karrierjét a mentális felkészülés terén. Ők ne essenek azokba a csapdákba, amikbe én beleestem sportolóként tapasztalat és segítség nélkül. Így aztán beiratkoztam Kenyeres András képzésére, aki a szakma egyik legtapasztaltabb szakértője itthon. Mire elvégeztem a képzést, rájöttem, hogy nagyon megtetszett a téma és az írás mellett ezzel szeretnék foglalkozni: segíteni másoknak.

MV: – Ezek szerint a könyved akkor kapcsolódik a sporthoz?

KZ: – Igen. Egy ifjúsági fiú focicsapat kalandjairól szól. A foci az foci címmel fog megjelenni hamarosan az első rész. Az izgalmas események mellett egyfajta könnyed és érthető bevezetés is lesz a fiatalok számára a mentális fejlesztés világába.

MV: – Első rész? Vagyis lesz folytatás is?

KZ: – Igen, már kész van az is!

MV: – A sportmentáltréner ugyanaz, mint a sportpszichológus?

KZ: – Nem, én nem vagyok pszichológus! Legalábbis papíron. Viccesen mondva, olyan kamu pszichológus, hiszen manapság már szinte mindenki az, aki kiposztol egy-két önismereti idézetet. A sportmentáltréner feladata, hogy a rendelkezésére álló eszközök segítségével támogassa a sportoló felkészülését, a minél eredményesebb szereplése érdekében. Persze sokat beszélgetünk a sportolókkal, hiszen így ismerem meg őket, és a számos feltett kérdés által derül fény az elakadásaikra. Ha ezt nézzük, akkor a sportmentáltréneri foglalkozás nagyban hasonlít egy pszichológus üléshez. Az esetek többségében a sportolók a kérdések és a feléjük irányuló értő figyelem hatására megnyílnak, így mélyebb problémák is a felszínre kerülnek, melyekről kiderül, eddig ezek gátolták a maximális teljesítmény elérését, vagy éppen a kiégés útjára taszították az egyént. Súlyos mentálhigiénés tünetek esetén azonban mindig javasolni szoktam a pszichológus vagy akár pszichiáter bevonását is.

Viszont a mentáltréneri foglalkozásokon az elsődleges hangsúly a nehézségek minél gyorsabb, akár azonnali megoldásán van. Például a koncentráció javításán, vagy az önbizalom visszaszerzésén, növelésén.

a sportmentáltréner szerepe

MV: – Miért éppen Golyóállómentalitás lett a honlapod címe?

KZ: – Ez az amerikai bulletproof mentality kifejezésből ered, ami megtetszett. Képzeld el, ahogy felvértezlek különböző mentáltréneri technikákkal, melyek megvédenek a negatív külső és belső hatásokkal szemben, pont, mint ahogy azt egy golyóálló mellény teszi.

MV: – Találó, meg kell hagyni!

KZ: – És rendkívül hatásos! Hiszen a sportmentáltréning valójában önfejlesztés. Ez pedig most hála az égnek menő, mondhatni szexi dolog az elmúlt időszakban korosztálytól függetlenül.

MV: – Miben, milyen területen tud segíteni egy sportmentáltréner?

KZ: – Abban, hogy mentálisan erős legyél és ennek segítségével a döntő pillanatban a magad javára fordítsd a mérkőzésed végső kimenetelét. A lényeg a teljesítmény növelése az elménk erejével, hiszen minden fejben dől el! Ehhez pedig rengeteg technika áll a rendelkezésre, amit a sportmentáltréner meg tud tanítani a sportolóknak. Az irányított figyelem, a koncentráció fenntartása, a jó és segítő szokások kialakítása, az önbizalom növelése, a versenystressz és a szorongás oldása, a megfelelő önismeret, a helyesen alkalmazott kommunikáció, a közösségi média használata vagy az időmenedzsment is benne foglaltatik a sportmentáltréner arzenáljában, de rendkívül hasznos lehet a megfelelő célok kitűzésében, az önreflexió gyakorlásában vagy a sportsérülésből való visszatérés, esetleg a sportolói pályafutás lezárásnak megkönnyítéséhez is.

MV: – Ezek a technikák sportáganként eltérőek?

KZ: – Nem, az átadott technikák bármelyik sportágban alkalmazhatóak. Akár élsportolóként, akár hobbi szinten. Az én szerepem a sportoló egyéniségéhez a leginkább illőt megtalálni, amit a legegyszerűbben és leghatékonyabban tud majd alkalmazni.

MV: – Tudsz példákat mondani, mely híres sportolók dolgoznak sportmentáltrénerrel?

KZ: – Persze! A legnagyobb bajnokok tisztában vannak vele, természetes számukra, hogy a fizikai és technikai edzések mellett mentálisan is fejleszteniük kell magukat, hogy felérjenek a csúcsra, és képesek legyenek ott is maradni. LeBron James, Simone Biles, Michael Phelps, Novak Djokovic, Tom Brady, Katie Ledecky, vagy idehaza Hosszú Katinka, Szilágyi Áron, Kozák Danuta, Görbicz Anita, Késely Ajna, Berecz Zsombor is igénybe vette vagy igénybe veszi sportmentáltréner, sportpszichológus segítségét.

MV: – Elárulsz esetleg egy-két technikát, amit ismert sztárok is alkalmaznak?

KZ: – Meg kell tanulni a jelenben maradni. A legjobbak a különböző légzőgyakorlatok segítségével, segítő mantrák használatával vagy a rendszeres vizualizáció által képesek a többiek fölé kerekedni.

MV: – Kikkel szeretsz leginkább együtt dolgozni?

KZ: – Más kihívás egy profi és más egy még szárnyait bontogató sportolóval dolgozni. De nagyon szeretem edukálni a fiatalokat, az utánpótlás sportolókat. Közösen letenni velük az alapokat, hogy könnyebben vegyék később az eléjük kerülő akadályokat. Erről is szól a komplett sportmentáltréning képzésem. Kár, hogy az iskolapadban ezeket nem tanítják, hiszen a sportmentáltréning által megtanulható technikák nemcsak a sportban, de később az életünk más területein is hasznunkra válnak, hiszen a céljaink, belső motivációnk megtalálása és elérése, a napi stresszhatások kezelése vagy az időnk minél jobb kihasználása a mindennapjaink részévé válik.

Kapcsolódó cikk: M4 Sport – Az Év Sportolója Gála: Kós Hubert és Gulyás Michelle az év legjobbjai

További friss híreket találsz a MozaikVilág főoldalán. Csatlakozz hozzánk és kövesd az aktualitásainkat a Facebook-on is!
spot_imgspot_img

Legnépszerűbb TOP10

Töltsd le a Mozaikvilág appot, hogy ne maradj le semmiről!